10 Temmuz 2009

Nicola Tesla

Evet google'nin bugün doğum günü olmasından dolayı logosundan yayınladığı bu adam gelmiş geçmiş en büyük elektirik dahilerinden ve bilim adamlarından biri sayılıyor.Sırp mı Hırvat mı Yugoslav mı olduğu halen daha tartışılan bu adam,10 temmuz 1856 yılında bol şimşekli ve yağmurlu bir gece yarısında bir papazın oğlu ve küçük ev aletleri üretip satan bir kadının çocuğu olarak dünyaya gelir.Rivayet odur ki ebe yeni doğmuş olan çocuğu alıp dışarı çıkarak "Nikola fırtınanın oğlu olacak" demiştir.

Doğumundan itibaren gelişen olaylara itibarla nikola küçük yaşlardan itibaren elektirikle ilgilenmiştir.İlerleyen yıllarda annesinin de desteği ile (çünkü bbası papaz olması için diretiyordu) mühendislik fakültesinde okumaya başlayan nikola daha çok genç bir öğrenciyken a.c motor üzerinde çalışmaya başladı.O kadar çok çalışıyordu ki günde sadece 2 saat uyuyordu ve öğretmenleri endişelenerek ailesine bir mektup yazmış ve "Oğlunuzu okuldan alın yoksa çok çalışmaktan ölecek" demişlerdir.

Nikolanın mühendislikten mezun olduğu yıllar Edisonun şirketi General Elektirik'in d.c ile para kırdığı yıllara rastlar fakat Nikolaya göre doğru akım saçmalığın daniskasıdır.Alternatif akım
ve kafasında kurduğu şekillendirdiği,kafasında sorunsuz çalıştırdığı somuta dökmesi gereken bir milyon fikri olan tesla nın kafasındakilerle cebindekiler ters orantılıydı velhasıl-ı kelam beş parasızdı .alternatif akımla çalışan bir motoru daha önce hiçkimse üretmemişti bu konu üzerinde devamlı düşünen nikola danıştığı hocalarının dalga geçmesi ve saçlamadığını söylemelesiyle onlardan koptu.New yorka gitmişti.
Birgün arkadaşıyla parkta gezerken "Buldum !" diye bağırdı.O an tüm elektirik endüstirisinde devrim yapacak olan dönen manyetik alanı bulmuştu.Fakat ne yazıkki aradığı şans eline kolayca geçmedi.
O yıllarda new york da kendisine pazar arayan edisonla karşılaşan nikola gençlik heyecanıyla bi çırpıda alternatif akımı anlattı fakat ediosn kaale almayarak ‘‘sen teori üzerinde vaktini harciyorsun’’ dedi.Ki , nikola doğru akımda dahi yanlışlıkların olduğunu tespit ediyordu ama....

1 yıl boyunca yabancı memleketlerde aç kalmamak için çukur kazarak çalışan nikola yemek saatlerinde projelerini arkadaşlarına anlattı bunları duyan patronu onu bir tanıdığıyla tanıştırarak nikolaya projelerini gerçekleştirmek için para yardımı sağlamıştır.

Günümüz teknolojisinde bile ütopik sayılabilecek hayalleri projeleri olan bu adam.Amerikanın emperyalist tutumundan payını almış ve popüler medya tarafından hep ama hep gözardı edilmiştir.Bugün titizliği , migren ağrıları ve takıntılı halleriyle bile anılmayan anılmasına izin verilmeyen bu adamın çalışmalarının tanıtılması beklenemezdi zaten.Hayatı boyunca yaptığı bir milyon deney ve icat sonrası 750 ye yakın patent almıştır. Bir deney sırasında frekans değerleriyle oynarken depreme sebep olmuş ve ayrıca yan binalardaki eşyaların havada nazlı nazlı süzümlesini sağlayarak milletin ödünü patlatmıştır :)
Elektiriğin iletilmesi için kabloya ihtiyaç olmadığını hava ile iletilebileceğini söylemiş hatta kanıtlamış elektiriğin daha ucuz verilebileceğini söylemiştir fakat insnalık için tüm kolaylıklar o zaman yapıldığı gibi şu an da gözardı edilmiştir.Ve aya ayak basma işi yani uzaya elktirik gönderme olayı teslanın ölümünden yıllar sonra teslanın sağlığında amerikanın olmaz böyle şey diyerek gözardı ettiği sistem ile yapılmıştır.

Radyonun mucidi olarak bilinen marconi aslında teslanın çıraklarından birisidir ve projesini çalmıştır.Teslayı küçültmeye ve kirletmeye bayılan amerikanın ise bu olay pek hoşuna gitmiştir ve marconiyi mucid olarak dünyaya tanıtmıştır.
Muhteşem savaş silahları yapabilecek durumda idi ve amerikan hükümetine şöyle demişti "10.000 uçağı aynı anda düşürebilirim yapayım mı?" kabul edilmedi :) gene iyi niyetli adammış zira hükümeti devirebilirdi :)

Bir söylenti daha vardır ki, o da amerikan ordusunun bir denizaltıyı görünmez yapmasını istediği yönündedir ve nikola tesla bunu yapmıştır fakat mürettebat yok mu olmuştur yoksa ölmüşlermidir bilinmiyormuş.Çok ütopik geliyor bunlar.Yapıldığını düşünemiyorum bile.

Hiç evlenmemiştir ve eceli gelmiş gibi gösterilerek öldürülmüş olduğu söylenmektedir.

İşte Nicola Tesla hakkında benim bildiklerim bu kadar daha fazlası internette yer almakta.

4 yorum:

 1. Bwen de yazdıklarının ve notlarının FBI da saklı olduğunu okumuştum. Ne ilginç bir yaşam hikayesi. Sevgiler ve teşekkürler paylaşım için.

  YanıtlaSil
 2. Evet yazmayı unutmuşum ve bir de kendisi 120 yaşına kadar yaşayacağını düşündüğü için çalışmaları hakkında kendi yazdığı bir kitap yokmuş.Nicola tesla çalışmaları hakkında yazılmış 2 kitap var fakat bunlar bir dergide yazdığı makalelerin derlemesinden ibaret imiş :)

  yorumunuz için teşekkürler.

  YanıtlaSil
 3. Hayat çok garip hemde çook dediim kendi kendime.
  Şahane bilgiler için teşekkür ederim canım inan merakla ilgiyle okudum.

  YanıtlaSil
 4. ne adammış ama kıymeti bilinmemiş.allah bizim çocuklarımıza onun zekasının yarısını nasip etsin.hepsini etmesin ben korkarım:)canım ya çok güzel ve ilginç paylaşımına teşekkürler.mutlu hafta sonları.

  YanıtlaSil

Yorumunuz Kaydedildi Gözden Geçirildikten Sonra Yayınlanacak Teşekkürler :)