4 Temmuz 2011

Denemeler Bir - İnsanTek amacı yaşayabilmekti insanın başka hiçbir şeyi hiçkimseyi düşünmeden,bencilce hayatta kalma yarışıydı yaptığımız.Para,lüks yaşam ,üst düzey pozisyon kavramları yokken hayatımızda en üst düzeyde yer almanın karşılığıydı en büyük hayvanı avlamak.Onu evine götürmek kariyerin en yukarısıydı.

Bu gün ki duruma baktığımızda ; bizi bu güne gelmeye zorlayan olay neydi ? Koşullar mı değişti doğa mı insan mı ? hangi güç itti bizi bu sistemin içine ?
Zaman doğayı değiştirmedi hala bol ve hala bereketli deformasyonlar olsa bile..Koşullar değişti ama şu gerçek ki koşulları değiştiren insandı...Peki evrim geçiren insanın beyni mi oldu yani İnsan çok mu aptaldı da sonradan zekileşti ve yaptı tekerleği ? .....insan hiç ezilmemiş miydi hapsedilmemiş miydi sömürülmemiş miydi de fransız ihtilaline erteledi ayaklanmayı...reform da neydi ki din sanki o tarihe kadar hiç mi sömürülmemişti...

Hayatımıza giren her kavramı sorgulamayı ne zaman bıraktık....ihtiyacımız olan tek şeydi yemek gün boyu tek bir balığı yakalamaya uğraşırken insan, nasıl oldu da gün boyu başka bir işte çalışıp sonra makarna haşlayıp yer hale geldi...Sağlığımızı da böyle mi kaybettik.Her şey yapay domatesin bile kokusu tadı yok derken kimi suçluyoruz acaba ? bunda hiç mi payımız yok.

Bunların hepsi bir tarafa bu yaşlı gezegen her gün ömründen gün kaybederken insan bir zaman sonra nerede olacak.Daha ne kadar ileri gideceğiz.Düşünmeyi bırakıp ezbere yaşmaya başladığımızdan beri rahatımızdan başka hiçbir şeyi umursamadığımızı ne zaman fark edeceğiz.

Yaratılan her şey her canlı her bitki şu üstüne bastığımız bereketli toprak insanın geniş emrine verilmişti.Beğenmediğimiz haşerat bile ince biz çizgiyi sağlamlaştırıyor uzak ve soğuk memleketler yüzümüze çarpan serin rüzgarların ılıştırıcı ortağı oluyordu....
Soğuk ve sıcak çöller için bile verilenler vardı.Hiçbir yerdeki tek , başıboş ve rızıksız bırakılmamıştı her şeyi taksim eden koruyan gözeten vardı onu düşünmeyi ne zaman unuttuk.üstelik bunun içinde çok zaman harcamıştık yaratanı bulma hususunda çok kafa patlattık insan olarak sonra bulunca onu bir kenara atıp nasılsa biliyoruz artık mı dedik.

Dünyanın tarihi ,imparatorlukların tarihi,savaşların tarihi yazıldı.Kendimize yabancılaşmamızın tarihini kim yazacak ?

Belki de yabani hayvanlarla uğraşmak insanlarla uğraşmaktan daha kolaydı.Unuttuk hepsini.


Ayşe D.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumunuz Kaydedildi Gözden Geçirildikten Sonra Yayınlanacak Teşekkürler :)